Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Archive for the ‘Języki programowania’ Category

Przeładowanie operatorów w Ruby

niedziela, Sierpień 4th, 2013

W ruby(1.9.3/2) nie można przeładować operatorów. Gdy spróbujemy napisać nową funkcję z innymi argumentami, to stara zostanie nadpisana(tzw. monkey-patching). Z pomocą przychodzi nam gem: PatternMatching. (więcej…)

Operacje ze względu na poziom struktury.

czwartek, Sierpień 30th, 2012

Operacje takie jak dodawanie czy mnożenie jest w większości języków programowania podobnie skonstruowana. Tym co dzieli te języki jest ich podejście do większych struktur, tj. tablice czy listy.
(więcej…)

Liczby z przecinkiem.

poniedziałek, Sierpień 6th, 2012

Zaczynając programowanie porównywałem “floaty” jak normalne liczby:

W dalszym toku nauki nauczyłem się, że takie liczby mogą się różnić o niewielką wartość. (więcej…)

Racket i budowanie własnego jezyka.

środa, Lipiec 25th, 2012

Język programowania zorientowanych językowo[ang. Language oriented programing] wspomagają tworzenie nowych języków. Mało jest takich języków. Jednym z narzędzi twórców nowego języka jest “Racket”. Może on być użyty do nauki języków programowania.
Oprogramowanie jest do pobrania ze strony producenta.

Autor, Danny Yoo, opracował przewodnik jak zbudować własny język na przykładzie języka brainfuck. Cały tutorial można znaleźć tutaj [Niestety w języku angielskim].
Kilka przykładów możliwości Racket zapożyczona z powyższej strony:

Brainfuck:


Datalog:

Procedury, funkcje… czyli jak zmniejszyć wielkość kodu.

sobota, Lipiec 14th, 2012

Wraz z zwiększeniem objętości kodu pewne jego części mogą się powtarzać. Rozsądnym było by ich użycie w bardziej zwięzłej formie niżeli jego całe kopiowanie. Użycie tych form języka może poprawić czytelność kodu jak i edytowanie kodu stanie się łatwiejsze.
(więcej…)